Strona główna Dorosły <strong>Mizogin – kto to?</strong>

Mizogin – kto to?

0
<strong>Mizogin – kto to?</strong>

Mizoginia to uczucie nienawiści, niechęci i odrazy do kobiet. Termin ma greckie pochodzenie i powstał z połączenia słów „nienawiść” i „kobieta”. Może objawiać się różnymi praktykami dyskryminującymi kobiety, takimi jak uprzedmiotowienie, wykluczenie społeczne, a przede wszystkim przemoc fizyczna, seksualna, moralna, psychologiczna lub ojcowska.

Czym jest mizoginia?

Mizoginia jest bardziej szkodliwa i niebezpieczna niż seksizm. Podczas gdy seksiści uważają, że kobiety są gorsze od mężczyzn na przykład pod względem fizycznym, kulturowym i intelektualnym, mizoginiści wręcz nienawidzą kobiet. Nie mają tylko jednego konkretnego źródła gniewu. Mizogin uważa, że żadnej kobiecie nie należy się uznanie czy po prostu szacunek.

Ta forma niechęci do kobiet koncentruje się na seksistowskim poglądzie, który stawia kobiety w relacji podrzędnej wobec mężczyzn. Pogarda lub nienawiść wobec kobiet jest bezpośrednio związana z przemocą, którą stosuje się wobec płci przeciwnej. Mizoginia jest główną przyczyną agresji fizycznej i psychicznej, okaleczania, wykorzystywania seksualnego, tortur, prześladowań bezpośrednio lub pośrednio związanych z byciem kobietą.

Jak zachowuje się mizogin?

Mizogin może objawiać swoją nienawiść na wiele sposobów. Najmniej widocznym typem jest narzucanie podporządkowania ekonomicznego, kiedy to mężczyzna, który więcej zarabia lub jest jedynym żywicielem rodziny, dyktuje zasady życia kobiecie, a nawet dzieciom. Przeciwstawienie się jego rozkazom kończy się zazwyczaj kłótnią i wyzwiskami.

Są mizoginiści, których bardzo trudno rozpoznać, bo wielu ukrywa się pod skorupą „dobrego ojca rodziny” lub „przykładnego obywatela”. Mizogin jest bardzo podstępny, zwłaszcza na początku zawierania znajomości, kiedy to bardzo dobrze uwodzi i zjednuje sobie ofiarę. Jednak stopniowo tworzy normy, poniża partnerkę, manipuluje nią, żądając, aby trzymała się z dala od przyjaciół i rodziny, uwłacza jej godności, wyśmiewa osiągnięcia.

Wszelkie przejawy mizoginizmu wymagają podjęcia terapii u psychologa. Dotyczy to zarówno ofiar, jak i sprawców takiego zachowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj