Strona główna Dorosły Rodzina zastępcza – czym jest?

Rodzina zastępcza – czym jest?

0
Rodzina zastępcza – czym jest?

Dzieci w rodzinie to dla większości ludzi wielka radość. Jednak każdy, kto już przejął odpowiedzialność rodzicielską, wie, że wychowywanie dzieci może wiązać się również z troskami i stresem. Nie każdy rodzic biologiczny dobrze też radzi sobie z opieką, dlatego część dzieci trafia do pogotowia opiekuńczego lub domu dziecka. Czasami niezbędna jest pomoc innych ludzi. Tu w grę wchodzi rodzina zastępcza.

Czym jest rodzina zastępcza?

Rodzina zastępcza to rodzina, która przyjmuje, opiekuje się i wychowuje dziecko, które z różnych powodów nie może już być przez dłuższy czas wychowywane przez biologicznych rodziców. Decyzja o sprawowaniu pieczy zastępczej ma daleko idące konsekwencje dla Ciebie, Twojej rodziny, dziecka i jego biologicznych rodziców. Dla sukcesu tej opieki ważna jest współpraca z psychologiem, który podpowie, jak radzić sobie z problemami takiej rodziny.

Z czym musi zmierzyć się rodzina zastępcza?

Nawet jeśli po pewnym czasie wydaje się, że przybrane dziecko jest naturalną częścią Twojej rodziny, musisz pamiętać, że na zawsze pozostanie dzieckiem z dwiema rodzinami. Rodzina zastępcza musi zmierzyć się z wieloma problemami, w tym pomóc podopiecznemu dostosować się do nowego środowiska. Dziecko musi nauczyć się godzić nowe i poprzednie doświadczenia. Ta sytuacja sprawia, że ​​ często jest bardzo niepewne i na początku nie radzi sobie z codziennym funkcjonowaniem.

Aby móc radzić sobie w tej trudnej sytuacji, wychowanek potrzebuje wsparcia ze strony rodziców zastępczych. Musi mieć szansę zrozumienia i zaakceptowania swojej sytuacji życiowej. W tym celu konieczne jest, aby rodzice zastępczy szczerze rozmawiali z dzieckiem o tym, dlaczego nie może już żyć z biologicznymi rodzicami, jak długo może mieszkać w nowym środowisku, na co może liczyć itd.

Nawet jeśli dziecko od dawna mieszka w rodzinie zastępczej, tematy te zawsze będą aktualne i będą wymagały Twojej uwagi i chęci do rozmowy. Dlatego osoby, które podejmują się roli rodziców zastępczych, mogą liczyć na pomoc specjalistów w celu uzyskania porady przez cały czas sprawowania opieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj