Strona główna Dorosły Cel w życiu – jak odnaleźć sens życia? 

Cel w życiu – jak odnaleźć sens życia? 

0
Cel w życiu – jak odnaleźć sens życia? 

Któż nigdy nie zastanawiał się nad sensem życia albo jak ważne jest bycie tu i teraz? Dociekanie sensu własnej egzystencji może być bardzo ważne dla rozwoju osobistego. Od zarania dziejów człowiek starał się zrozumieć swoją rolę w świecie i swój stosunek do wszystkiego, co go otacza. Jednak nawet ludziom sukcesu czasami zdarza się zgubić cel w życiu. Jak go odnaleźć? Sprawdź!

Czym są cele życiowe i sens życia?

Z punktu widzenia psychologii celem życia jest rozpoznanie siebie poza funkcją społeczną. Tak więc poza rolą zawodową, a także ojca czy matki, dziecka, właściciela firmy, dyrektora i wśród wielu innych, każda osoba ma odkryć swoją własną esencję egzystencji. Sens życia to cele, zachowania i standardy samooceny, kierowanie się wartościami życiowymi. Jest bezpośrednio powiązany ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Każdemu, kto ma cele w życiu, łatwiej jest zachować prawidłowe funkcjonowanie w trzech podstawowych dziedzinach życia:

  • psychologicznej,
  • somatycznej (fizjologicznej, biologicznej),
  • duchowej.

Co oznacza brak celu w życiu?

Cel życia jest kluczem do dobrego samopoczucia i samorealizacji. Każdy człowiek jest odpowiedzialny za przeżywanie teraźniejszości i budowanie swojego życia z dnia na dzień w najlepszy możliwy sposób. Kiedy brakuje celu w życiu, pojawia się cierpienie, ból egzystencjalny i udręka. Dzieje się tak, ponieważ życie jest szczególnym procesem. To w nim każda jednostka tworzy swoją historię, postrzeganie, cechy, idee i opinie na podstawie swoich doświadczeń, subiektywnych odczuć, pragnień i wpływów zewnętrznych.

Żyjąc w społeczeństwie, zapuszczając korzenie i wyznaczając sobie cele życiowe, ludzie zyskują pewność siebie niezbędną do planowania przyszłości. Jednak w obliczu sytuacji wewnętrznego cierpienia i braku celu, wszystko, co wydawało się słuszne, zaczyna się kruszyć i trudno jest znaleźć sens życia. W takich chwilach odczuwa się porażkę, brak motywacji i lęk.

Jak odnaleźć sens życia?

W obliczu wielu możliwości, jakie masz w sobie, warto skorzystać z kilku wskazówek, które mogą pomóc Ci w odnalezieniu osobistego spełnienia i sensu życia.

  • Pielęgnuj swoją indywidualność. Zrozumienie, że jesteś wyjątkową istotą, jest pierwszym krokiem do znalezienia sensu życia. Chociaż można dzielić się chwilami, opiniami i pragnieniami, nikt nie jest w stanie przeżyć dokładnie tych samych doświadczeń ani mieć identycznych reakcji i uczuć jak druga osoba.
  • Odkryj to, co przynosi Ci satysfakcję. Nawet jeśli Twoje wybory prowadzą do czegoś nieznanego i innego, warto je zgłębić. To najlepszy sposób na odkrycie, co naprawdę zmienia Twoje życie i nadaje mu sens. W tym celu konieczne jest porzucenie starych przyzwyczajeń i dokonywanie wyborów, które przynoszą więcej przyjemności i szczęścia.
  • Szukaj celu. Jakikolwiek by on nie był, musi być jednym z Twoich priorytetów, jeśli wciąż nie wiesz, jak odnaleźć sens życia. Ta motywacja musi być zgodna z Twoimi przekonaniami i wartościami, tak aby znacząco odzwierciedlała Twój rozwój osobisty.
  • Skup się na sobie. Na tym, co jest dla Ciebie ważne i ma sens. Jest to sposób na zmianę szkodliwych zachowań i zapewnienie sobie lepszych perspektyw na jutro.
  • Zwracaj uwagę na szczegóły. Umiejętność doceniania małych rzeczy i chwil jest ważna dla dojrzałości i zrozumienia, że ​​istnieją inne sposoby widzenia i rozumienia świata oraz wszystkiego wokół.

Cele życiowe – lista do zrobienia

Niektórzy znajdują swój cel życiowy w uczestniczeniu w akcji humanitarnej, inni w pracy, w czasie wolnym lub w prostym fakcie wywołania uśmiechu na twarzach obcych ludzi. W rzeczywistości nie ma właściwego i jedynego celu, który jest dobry dla wszystkich. Musisz wybrać sobie taki lub takie, które uważasz za realne do osiągnięcia. Najlepszym sposobem do ich spełnienia jest zrobienie listy z wyznaczonymi celami krótko, średnio i długoterminowymi. Co to może być?

W przypadku celów krótkoterminowych chodzi o te, które stanowią priorytet i są planowane na konkretną datę. Oto kilka przykładów.

  • Przeczytać dwie książki w ciągu miesiąca.
  • Uzyskać pozytywne oceny z egzaminu na koniec semestru.
  • Otworzyć konto oszczędnościowe w tym tygodniu.
  • Ćwiczyć w każdy piątek grę na gitarze.

Z drugiej strony cele średnioterminowe to te, które można osiągnąć w najbliższej przyszłości. Wymagają jednak nieustannego wysiłku i zaangażowania, aby je osiągnąć.

  • Ukończyć studia magisterskie.
  • Uzyskać 5% miesięczny wzrost obserwatorów na Instagramie przez rok.
  • Uprawiać własne warzywa w ogródku.
  • Oszczędzać co miesiąc 500 zł, aby kupić samochód.

Sens życia nadają również cele długoterminowe. Zasadniczo są to projekty najbardziej odległe w czasie (zwykle od 5 do 10 lat) i uzależnione od osiągnięcia celów krótko- i średnioterminowych. Poniżej przykłady.

  • Zostać kierownikiem działu sprzedaży.
  • Podjąć pracę na własny rachunek.
  • Odwiedzić 10 stolic europejskich.
  • Zaoszczędzić i wybudować wymarzony dom.
  • Zrobić doktorat.

Jak znaleźć sens życia? Pomocna psychoterapia

Wiele razy w ciągu swojego życia możesz zgubić drogę i pozostać bez celu. Czasami znaczenie sensu egzystencji nigdy nie zostaje odnalezione lub pozostaje utracone. Wszystko wtedy staje się trudniejsze: praca, relacje z innymi i codzienne życie. Pojawiają się objawy, takie jak między innymi depresja, niepokój, panika. Rozpacz wynikająca z niewiedzy, dokąd iść i jak iść. Jeżeli czujesz, że stoisz na rozdrożu, nie wiesz, dokąd pójść lub dawno temu utraciłeś i nie odnalazłeś sensu życia, skorzystaj ze specjalistycznej pomocy.

Psychoterapia to poszukiwanie sensu. Pacjent i terapeuta, stają razem, by sprostać jednemu zadaniu: odnaleźć cel życia. Kiedy skorzystasz z terapii, odkryjesz siebie na nowo. Poczujesz się wyzwolony dla sensu swojego istnienia, poznasz swoje mocne strony i potencjał, które pomogą Ci na nowo odnaleźć siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj